فونت فارسی دبیر که از زیباترین و خاص ترین فونت های خوشنویسی و خطاطی در زبان فارسی می باشد و در زمینه های آموزشی و هنری و فرهنگی ادبی کاربرد دارد از فونت نستعلیق نشات گرفته است با ان تفاوت که در فونت دبیر کلمات پردورتر، پیوسته تر و هم این که پرتابی تر از نستلیق است. که باعث سرعت بخشیدن به فرآیند تحریر شده است. و این باعث شده تا جایگزین مناسبی برای فونت تعلیق باشد.

در آذرماه سال 1397 با اهدافی مانند  ساخت ابزاری جهت به نگارش درآوردن  متن‌های ادبی و آموزشی و کاربردهای فرهنگی دیگر از کتاب ارزشمند « آموزش خط شکسته‌ ی تحریری ساده » با نویسندگی هنرمند گران قدر جناب آقای عباس رحمانی شروع به طراحی شد. اما برای رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده فونت دبیر در نوشته های ایشان تغییراتی هرچند کوچک صورت گرفت که در این تغییرات تنها زیبا شناسی مطرح نبوده بلکه بدلیل کاربردی تر کردن این تغییرات اعمال شده است. ظرفیت بالای خط شکسته نستعلیق در پیچیده نویسی که باعث می شود خواننده عام با دشواری و به سختی از پس خواندن متون نوشته شده ا این خط مواجه شود. و به همین دلیل در فونت دبیر تلاش شده است که ترکیباتی ساده‌ تر جایگزین  این پیچیدگی‌ های خوشنویسانه شود تا مخاطب بیشتر به خواندن متن ترغیب شود.

دانلود فونت های خوشنویسی فارسی

موارد دیگری که می‌ توان در توصیف خط شکستۀ نستعلیق ذکر کرد عبارت‌اند از :

  • تعداد مشخصی از گروه‌های حرفی به صورت متصل‌ نویسی طراحی شده است
  • حذف تسطیح دندانه‌ ها
  • تلخیص برخی از اجزای حروف

فونت دبیر در عناوین و سر سطر ها و در برخی موارد در متون نیز مورد استفاده قرار می گیرد اما متاسفانه تا بحال فقط بصورت تک وزن ارائه شده است. و انشالله به زودی وزن های دیگری به این فونت بی نظیر اضافه گردد. که ما نیز در صورت ارائه وزن های دیگر حتما به اطلاع شما خواهیم رساند.

دانلود رایگان فونت دبیر، محبوب ترین فونت خوشنویسی فارسی

مزایا و ویژگی های فونت خوشنویسی دبیر :

  • طراحی بسیار زیبا و دلنشین
  • فونتی پر دورتر،  آزادی قلم در مورد پرتابی تر و پیوسته تر نسبت به نستعلیق
  • مناسب برای استفاده های در متون  فرهنگی، هنری، آموزشی
  • استفاده در متن های بلند و عنوان ها

بهترین فونت خطاطی فارسی